Artykuł sponsorowany
Suche powietrze ma wiele negatywnych skutków. Nie tylko obniża samopoczucie ludzi i zwierząt, ale również może powodować szybsze niszczenie produktów z naturalnego drewna, instrumentów oraz mebli z obiciem skórzanym. Przeczytaj, jakie są przyczyny suchego powietrza w mieszkaniu i jak sobie z nim radzić.
Najczęściej suche powietrze powstaje w czasie sezonu grzewczego, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Ogrzewanie zmniejsza wilgotność w pomieszczeniach, co przyczynia się do powstania przesuszonego powietrza. Wpływ na jego jakość mają również smog i inne zanieczyszczenia, które są bardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, a także tendencja do rzadszego wietrzenia pomieszczeń.
Suche powietrze może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, dlatego warto dbać o to, aby wilgotność powietrza w mieszkaniu nie schodziła poniżej 40%. Często objawy przesuszonego powietrza przypominają te odczuwalne przy przeziębieniu, są to m.in. kaszel, katar czy drapanie w gardle. Cierpią przez nie szczególnie astmatycy i alergicy. Objawy suchego powietrza mogą również wpływać na stan skóry, oczu oraz jakość snu. Przede wszystkim złej jakości powietrze może prowadzić do łzawienia i podrażnienia oczu, wywoływać reakcje alergiczne, a także przesuszenie naskórka i problemy w postaci łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Suche powietrze w sypialni przyczynia się również do pogorszenia jakości snu, a także pojawiania się częstych bólów głowy.
Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wytwarza parę wodną, która później rozchodzi się po pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy, ale do najpopularniejszych rodzajów należą: parowy, ultradźwiękowy i ewaporacyjny. Najczęściej wybierany jest nawilżacz ultradźwiękowy, który wykorzystując fale ultradźwiękowe „rozbija” cząsteczki wody, dzięki czemu wytwarza się chłodna mgiełka. Wybierając model ultradźwiękowy z funkcją aromaterapii, masz możliwość aplikowania olejków eterycznych, dzięki czemu mgiełka wydobywająca się z urządzenia będzie miała przyjemny i relaksujący zapach. Szeroki wybór nawilżaczy znajdziesz na https://www.sternhoff.pl
Dokonując zakupu nawilżacza, wybierz bezpieczne urządzenie ze sprawdzonego sklepu. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, lepiej odpuścić sobie nawilżacz parowy, przy którym istnieje możliwość poparzenia. Nawilżacze parowe są zwykle najtańsze i najłatwiej dostępne, jednak skraplająca się na ścianach i meblach para może powodować ich niszczenie. Z kolei modele ultradźwiękowe mogą nie być najlepszym wyborem, jeśli jesteś posiadaczem zwierząt domowych.
Przy zakupie warto wziąć pod uwagę parametry, takie jak zużycie prądu, konieczność dokupienia filtrów nawilżających, cena, głośność pracy urządzenia, wydajność nawilżania, poziom higieny oraz powierzchnię, jaką obejmuje działanie nawilżacza. Warto zainwestować w model, który będzie posiadał regulację stopnia nawilżania, a przy tym będzie pracował cicho, dzięki czemu nie będzie zakłócał snu. Na rynku dostępne są także urządzenia, które łączą oczyszczanie powietrza z nawilżaniem, przyczyniając się do poprawy mikroklimatu pomieszczenia, a tym samym samopoczucia i odporności domowników.
Zdj. główne: doTERRA International, LLC/pexels.com