Jaki materac wybrać dla seniora?

Jaki materac wybrać dla seniora?
Klaudia Tomaszewska
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Seniorzy często skarżą się na problemy z kręgosłupem. Aby ulżyć im w bólu można wybrać kilka rozwiązań, a najlepiej stosować je razem. 

Masaże i wizyty u fizjoterapeuty to doskonałe lekarstwo na bolący kręgosłup. Ale to nie wszystko. Do tego zestawu pasować będą maty z wypustkami, które pobudzają krążenie, oraz odpowiednio dobrany materac. Tylko na co zwracać uwagę przy wyborze łóżka dla seniora?

Rodzaj materaca dla seniora

Dolegliwości, na które uskarżają się osoby starsze, czyli bóle pleców, drętwienie kończyn czy kłopoty z krążeniem, są często wynikiem schorzeń wieku starczego. Ich zaostrzenie następuje wówczas, gdy śpią oni na źle dobranym materacu. Ponadto takie podłoże może wpływać na pogorszenie jakości snu, bóle głowy i pleców.

Gdy wybieramy materac dla osoby starszej, warto skupić się na kilku parametrach, a mianowicie:

  • wypełnieniu,
  • kilku strefach podparcia (najlepiej automatycznie regulowanych),
  • twardości materaca,
  • właściwościach antyalergicznych,
  • prostej do czyszczenia strukturze.

Co do twardości, należy dobrać ją do masy ciała, tylko wtedy materac spełni odpowiednio swoją funkcję. Zbyt twardy będzie uciskał naczynia krwionośne i zaburzał ich pracę. Natomiast zbyt miękkie model spowoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Poziom twardości określany jest przez producentów oznaczeniami od H1 do H4. Oto rozwinięcie tych skrótów:

  • H1 – dla osoby do 60 kg,
  • H2 – dla osoby do 80 kg,
  • H3 – do wagi 110 kg,
  • H4 – do wagi powyżej 110 kg.

Co ciekawe, producenci przygotowali również model dwustronny, który prezentuje różne poziomy twardości. Dzięki temu przy zmianie wagi można go po prostu odwrócić na drugą stronę i z H1 staje się H2.

Wkład do materaca

Zazwyczaj materace dzieli się na piankowe i sprężynowe. Oczywiście obie te grupy mają wiele rodzajów. Dla osób starszych poleca się używanie wersji piankowych z wypełnieniem wysokoelastycznym (High Resilience Foam). 

Ich cechą charakterystyczną są właściwości ortopedyczne, które zawdzięczają elastycznemu materiałowi. Materace te są zdecydowanie bardziej odporne na odkształcenia, a do tego pianka HR ma strukturę otwartokomórkową. Ta cecha pozwala na odpowiednie wentylowanie materaca, a do tego przejawia właściwości antyalergiczne.

Następną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest twardość materaca. Jest to ulepszenie, które stosuje się na poziomych odcinkach i wyróżnia się zmienną wypornością. Dzięki temu każdy fragment materaca odpowiada za podtrzymywanie innej partii ciała. Innej podpory potrzebują biodra, a innej część pod łopatkami lub szyjna.

Na rynku znaleźć można siedem stref twardości, przy czym ta ostatnia jest zdecydowanie najlepsza. Pozwala na zachowanie największego komfortu i dostosowuje się do wszystkich odcinków kręgosłupa. Takie rozwiązanie będzie idealne zwłaszcza dla seniora, który zmaga się z problemami z kręgosłupem lub stawami.

Dla osób starszych zastosować można także bardziej zaawansowane materace medyczne, które mają dodatkowo np. funkcję antyodleżynową. Ta grupa produktów dynamicznie się rozrasta, co jest odpowiedzią na problem starzenia się społeczeństwa.

Materace tego typu sprawdzą się również dla osób młodych, które cierpią na problemy ze snem.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Schody w ogrodzie? Materiał ma znaczenie!
Schody w ogrodzie? Materiał ma znaczenie!
Czasami także w naszym ogrodzie potrzebne są schody. O czym należy pamiętać przy ich budowie? Jaki materiał wybrać? Prezentujemy kilka wskazówek.
Ostatnie wpisy