Zapomniany przed laty parkiet wraca do łask. Coraz częściej drewnianą podłogę w jodełkę spotkasz w gustownych kamienicach i nowoczesnych apartamentach. Zobacz, jaki rodzaj wybrać i jak ułożyć te deski samodzielnie.
Do niedawna utożsamiana z okresem PRL-u, obecnie jeden z największych hitów. Jodełka pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i współczesnych. Ukośny układ z pewnością przykuje wzrok, nada oryginalności i klasy. Jest to wyrazisty element, dlatego jeśli zależy Ci na subtelności, nie przesadź z innymi częściami wykończenia i dodatkami. Należy wspomnieć, że jest to trwałe i funkcjonalne rozwiązanie do przestrzeni domowych oraz użyteczności publicznej.
Rodzaje podłogi w jodełkę
Jodełka klasyczna
Układana jest pod skosem z desek o jednakowej wielkości. Występuje w dwóch wersjach – pojedynczej i podwójnej. Pierwsza propozycja jest nieco delikatniejsza, druga kontrastowa.
Jodełka francuska
Rozkładana pod kątem 45 stopni. Po złożeniu deszczułki tworzą wspólnie układ o kącie 90 stopni. Połączenie klepek tworzy wzór zygzaka, przypominają groty strzał.
Jodełka węgierska
W tym przypadku deski przycięte są pod kątem 60 stopni i tworzą układ o kącie 120 stopni.
Jodełka w rozmiarze XXL
Bardzo duże rozmiary pojedynczych elementów świetnie sprawdzą się w dużych lokalach: salonach, otwartych przestrzeniach, sklepach i restauracjach.
Dlaczego warto inwestować w drewniane podłogi?
To zdecydowanie zakup na długie lata. Wprowadzą one do pomieszczenia dużo ciepła. Oczywiście chodzi o efekt wizualny i funkcjonalny. Surowiec ten tłumi odgłosy, dzięki czemu w pomieszczeniu jest bardzo cicho.
Jakie deski wybrać na podłogę?
Przy selekcji powinieneś zwrócić uwagę na parametry twardości i wytrzymałości. Najpopularniejszy materiał to dąb. To klasyczne i bezpieczne rozwiązanie. Jest on trwały i może być używany w miejscach często eksploatowanych. Innymi solidnymi materiałami są buk i drzewa egzotyczne. Te ostatnie sprawdzą się nawet w łazienkach, dzięki temu, że blokują przedostawanie się wilgoci w środek. Jeśli jednak wybierzesz takie gatunki jak: sosna, lipa, modrzew, czy brzoza, musisz liczyć się z pojawiającymi się z czasem wgłębieniami i rysami. Jednakże mają one ogromną zaletę, którą jest cena. To dobry wybór, jeśli w Twoim domu nie mieszkają zwierzęta. Unikaj chodzenia po nich w butach na obcasie.
Jak ułożyć parkiet w jodełkę samodzielnie?
Przygotowanie
Przed rozpoczęciem prac musisz odpowiednio przygotować podłoże. Zadbaj o to, aby podłoga była gładka – wszystkie nierówności uniemożliwią pokrycie całości materiałem. Jeśli wcześniej na tym obszarze zamocowana była inna nawierzchnia, pamiętaj, aby usunąć pozostałości kleju i mocowań. Po oczyszczeniu możesz dodatkowo odkurzyć taflę. Jeśli pole, na którym planujesz pracę, nie ma odpowiedniego poziomu, użyj wylewki lub masy szpachlowej i poczekaj, aż wyschnie.
Kolejność prac
Potrzebne będą: ołówek, kątownik, linijka, zwijany metr, rękawice, okulary ochronne oraz wyrzynarka, deski, klej.
Krok pierwszy
Wyznacz środek pomieszczenia. Namaluj linię wzdłuż pokoju. Od tego miejsca rozpocznij symetryczne układanie listew pod kątem, jaki najbardziej Ci odpowiada.
Krok drugi
Przesuwaj się poziomo w stronę obu ścian. Następnie kontynuuj układanie o kolejny rząd ku dolnej części pomieszczenia. Jeżeli na bokach potrzebujesz desek o nieregularnych wielkościach, docinaj je na bieżąco. Wszystkie elementy dokładnie ze sobą sklej.
Krok trzeci
Poczekaj zalecany przez producenta czas. Później wyczyść powstałe zabrudzenia.
Krok czwarty
Na koniec pokryj drzewo lakierem lub innych środkiem chroniącym. Gotowe!