Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami – co z nią zrobić?

Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami – co z nią zrobić?
Bartosz Promiński
Salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Często spotykamy się z sytuacją, kiedy na ziemi w naszych doniczkach pojawia się biały nalot, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jest to powód do niepokoju, ponieważ oznacza to rozwój grzyba, który jest niebezpieczny dla roślin, a w pewnym stopniu może on uprzykrzyć życie także człowiekowi.

Przyczyny powstawania pleśni

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia skąd bierze się pleśń na ziemi, warto zaznaczyć, że w doniczce może pojawić się jeszcze jeden rodzaj białego osadu. Jest to nic innego, jak osad wapienny, który najczęściej pojawia się w przypadku podlewania roślin nieodstaną, twardą wodą. Pamiętaj, że przed podlewaniem najlepiej odstawić wodę na kilka godzin. Nalot powstały w wyniku występowania grzyba przyjmuje postać białego puchu. 

Najczęstsze przyczyny powstawania pleśni na ziemi w doniczce są następujące:

  1. Zwiększona wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
  2. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza.
  3. Zbyt częste podlewanie roślin.
  4. Zbyt kwaśne podłoże w doniczce.
  5. Za mała ilość światła słonecznego.
  6. Niska temperatura.

Wpływ pleśni na roślinę

Występowanie nalotu w doniczce sprawi, że roślina wyraźnie osłabnie i stanie się podatna na choroby. Fitomytozy, czyli grzybowe choroby roślin, takie jak mączniak, plamistość czy rdza, doprowadzą do więdnięcia, usychania i opadania liści. Ponadto pleśń w doniczce dotrze w końcu do korzeni i utrudni roślinie pobieranie składników odżywczych i wody. Grzyb nie będzie ograniczał się do jednej doniczki. Może on rozsiewać zarodniki i zarazić inne kwiaty. W wyniku długotrwałego żerowania pleśni na roślinie, jej korzenie zaczną gnić, co w efekcie doprowadzi do jej obumarcia. Obecność zarodników w powietrzu może utrudnić życie osobom uczulonym, powodując liczne reakcje alergiczne.

Jak pozbyć się nieestetycznego nalotu?

Jest kilka sposobów, które pozwolą Ci pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce. Najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie fungicydów, czyli chemicznych środków ochrony roślin. Preparaty grzybobójcze zakupisz w stacjonarnych lub internetowych sklepach z środkami chemicznymi, przeznaczonymi dla roślin. Jeśli pleśń zaatakowała głębsze warstwy ziemi, konieczne będzie przesadzenie kwiatów do nowej doniczki ze świeżą ziemią. Podczas przesadzania warto dokładnie oczyścić doniczkę i korzenie. W okresie jesienno-zimowym najlepiej jest zwalczać grzyb innymi sposobami. Przesadzanie rośliny zalecane jest dopiero na wiosnę.

Istnieją również domowe sposoby na chwilowe zwalczanie pleśni u roślin, np.

  • dodaj do wierzchniej warstwy ziemi kilka małych kawałków węgla lub posyp ją popiołem drzewnym,
  • posyp wierzchnią warstwę ziemi cynamonem,
  • usuń warstwę ziemi wraz z  pleśnią i zastąp ją piaskiem,
  • spryskuj ziemię roztworem wody i wody utlenionej w proporcji 1:10. Stosuj przygotowany preparat do czasu, aż pleśń zniknie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętaj – profilaktyka jest lepsza od najefektywniejszego leczenia. Stosowanie fungicydów i innych metod walki z grzybem, to tylko chwilowe zapobieganie rozrostowi pleśni. Ważne jest, by całkowicie wykluczyć możliwość jej powstania. 

Zadbaj przede wszystkim o następujące warunki:

  1. Pomieszczenie, w którym stoją rośliny powinno być często wietrzone. Aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza dobrym wyjściem jest pozostawienie lekko rozszczelnionych okien, by pomieszczenie było nieustannie wietrzone.
  2. Powodem powstawania pleśni może być zbyt obfite podlewanie. Zawsze sprawdzaj, czy podłoże jest lekko przeschnięte. Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną więdnięcia i usychania kwiatów jest nie przesuszenie, a nadmierne podlewanie.
  3. Sprawdź, czy twoje doniczki posiadają otwory na dnie. Dzięki nim nadmiar wody będzie mógł ujść do podstawki, którą później możesz opróżnić. Zawsze możesz nawiercić kilka dziurek na dnie doniczki.
  4. Zapewnij roślinom odpowiednie podłoże z warstwą drenażową. Możesz ją usypać z kawałków porcelany, glinianych fragmentów doniczek, kamyków lub keramzytu.
  5. Stawiaj rośliny w dobrze nasłonecznionych i przewiewnych miejscach.
  6. Korzystaj z ziemi od sprawdzonych producentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*