Kominek w domu – czy warto?

Kominek w domu – czy warto?
Aleksandra Nowak
Salon
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Salon z kominkiem jest marzeniem bardzo wielu osób. Nic dziwnego, żywy ogień nie tylko niesamowicie oświetla i rozgrzewa pomieszczenie, lecz także dodaje mu niepowtarzalnego klimatu. Czy kominek jest jednak praktycznym i opłacalnym rozwiązaniem? Oto plusy i minusy posiadania w swoim domu kominka, które warto rozważyć przed jego montażem.    

Jaki kominek wybrać?   

Na rynku pojawiło się całkiem niedawno bardzo dużo rodzajów kominków. Już nie tylko drewno może być głównym materiałem do spalania. Teraz w sklepach oraz przez Internet można kupić kominki tradycyjne, ale także gazowe lub elektryczne. Te ostatnie sprawdzą się idealnie w miejscach, gdzie nie można zamontować tradycyjnego kominka, ze względu na brak komina lub problemy z wentylacją. Jego minusem jest jednak brak prawdziwego ognia, a jedynie jego projekcja oraz fakt, że, z uwagi na podwyżki cen energii, jest on dosyć drogi w użytkowaniu. Kominki gazowe palą się żywym ogniem, jednak nie strzelają pięknymi iskrami i nie wydają trzasków, takich, jak palone drewno. Jeśli jednak zależy Ci bardziej na funkcjonalności, niż na uroku, jaki ma w sobie tradycyjny kominek, opalanie gazem to coś dla Ciebie. Nie trzeba bowiem oczyszczać go z popiołu, pozostałego po drewnie lub brykiecie. Producent kominków Hitze oferuje zarówno modele opalane drewnem, jak i gazowe, dzięki czemu możesz wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla siebie.  

Jak dbać o kominek?    

Poza radością z obserwowania tańczących płomieni ognia i wesoło trzaskających iskier, posiadanie kominka wiąże się także z obowiązkami. Utrzymywanie go w czystości to podstawa do bezpieczeństwa. Sadza, opary oraz związki powstałe w wyniku spalania drewna muszą być odpowiednio odprowadzane na zewnątrz oraz regularnie usuwane. Szczotka do czyszczenia komina, jak również środki do jego pielęgnacji i oczyszczania to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu z kominkiem. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli decydujesz się na przykład na ogrzewanie części domu właśnie za pomocą kominka i jest on często eksploatowany. Regularnie należy też korzystać z usług kominiarzy, który profesjonalnie wyczyszczą i zabezpieczą komin i szyby wentylacyjne.    

Plusy posiadania kominka    

Jedną z największych zalet posiadania w domu kominka jest całkowita niezależność od dostawcy ciepła. W sezonie grzewczym utrzymanie optymalnej temperatury powietrza nie stanowi raczej problemu. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy temperatury jesienią czy wczesną wiosną nie są wystarczająco wysokie, a ogrzewanie jeszcze lub już jest wyłączone. Kominek jest dodatkową instalacją cieplną. Dzięki temu systemowi ogrzewania nie będą Ci straszne zimne noce po zakończeniu oficjalnego sezonu grzewczego. Problemem nie będą też awarie czy przerwy w dostawie ciepła. Co prawda kominek nie ogrzeje skutecznie całego domu, jednak w pewnością podniesie w nim temperaturę, a pomieszczenie, w którym stoi, będzie przyjemnie ciepłe.   

Własny dom z ogrodem i kominek w salonie czy jadalni to dla wielu wizja idealnego stałego lokum. Kominek jeszcze do niedawna był wyznacznikiem klasy, elegancji i poniekąd też luksusu, jednak dzisiaj domy z kominkiem są coraz bardziej powszechne i dostępne. Jeśli posiadanie domowego paleniska było Twoim marzeniem, możesz je teraz spełnić łatwiej, niż kiedykolwiek.  

Zdjęcie główne: Isaac Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ceramika jest odpowiednim materiałem na naczynia kuchenne?
Czy ceramika jest odpowiednim materiałem na naczynia kuchenne?
Zastanawiasz się nad wyborem naczyń do swojej kuchni? Dowiedz się więcej o ceramice, jej zaletach i wadach jako materiału na naczynia kuchenne, porównaj z innymi materiałami i podjęcia świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy