Gdzie muszą być zamontowane kratki wentylacyjne?

Gdzie muszą być zamontowane kratki wentylacyjne?
Redaktor Blue Whale Press
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przy budowie swojego wymarzonego domu warto dobrze się zastanowić nad rozmieszczeniem klatek wentylacyjnych. To one odpowiadają za skuteczną wentylację pomieszczeń i co za tym idzie – za prawidłowy mikroklimat całego budynku. Sprawdź, w których pomieszczeniach nie może ich zabraknąć.

W jakich pomieszczeniach należy zamontować kratki wentylacyjne?

Co prawda żadne przepisy nie regulują kwestii, ile kratek wentylacyjnych powinno być zamontowanych w budynku, jednak ściśle określają, w jakich pomieszczeniach powinny się znajdować. Kratki wentylacyjne koniecznie musisz umieścić w kuchni, łazience, toalecie, garażu oraz kotłowni. Powinny również znajdować się w pomieszczeniach bez otwieranych okien, jak np. schowek lub garderoba. Wentylacja nie musi oszpecać pomieszczenia, w którym się znajduje. Sklep toDesign oferuje ozdobne kratki wentylacyjne, które można dopasować do stylu i charakteru wnętrza. Niebanalne kształty i kolory sprawiają, że z pozoru zwykła kratka wentylacyjna może stać się ciekawym elementem wystroju.

Kratka wentylacyjna a kominek

Wśród wielu osób pokutuje przeświadczenie, że nad każdym kominkiem musi znajdować się kratka wentylacyjna. Najprawdopodobniej wynika ono z tego, iż wydaje nam się, że w przypadku pomieszczenia z kominkiem obowiązują takie same przepisy jak w przypadku kotłowni. Nic bardziej mylnego. Kratka wentylacyjna może przyczyniać się do powstawania dymu w pomieszczeniu oraz braku podciśnienia.

Czy w kuchni musi być kratka wentylacyjna?

Według prawa budowlanego kuchnia musi być wyposażona w kratkę wentylacyjną. W pomieszczeniu musi dochodzić do wymiany powietrza poprzez różnicę ciśnień. Zazwyczaj umieszcza się ją bezpośrednio nad okapem lub pochłaniaczem. Odpowiednia wentylacja w kuchni sprawia, że przebywanie w niej – szczególnie podczas gotowania – jest o wiele bardziej komfortowe.

W kuchni warto zdecydować się na dwa kanały wentylacyjne. Dzięki temu jeden z nich możemy podłączyć do okapu znajdującego się nad płytą grzewczą, a drugi posłuży nam do właściwej cyrkulacji powietrza, gdy okap nie będzie włączony.

Nietypowe sposoby na umieszczenie kratki w kuchni

Osoby, którym zależy na urządzeniu jak najbardziej funkcjonalnej kuchni przy dość małym metrażu, decydują się na zastosowanie nietypowych rozwiązań. Jednym z nich jest chociażby umieszczenie kratki wentylacyjnej w szafce kuchennej i ewentualne wycięcie otworu. Jest to niestety złe rozwiązanie, gdyż nie dochodzi wtedy do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku dostępnych jest wiele kratek wentylacyjnych, a żadne przepisy nie regulują tego, jak powinny one wyglądać. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na kratkę okrągłą, kwadratową, czy też prostokątną – najlepsze parametry zapewniają jednak kwadratowe. Nie do końca dobrym wyborem są kratki wentylacyjne, które można otwierać i zamykać. Wentylacja w pomieszczeniu powinna funkcjonować cały czas, a nie jedynie wtedy, gdy uruchomimy ją ręcznie.

Fot.: Steve Pancrate/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*