Na jakie kolory postawić w pokoju dziecięcym?

Na jakie kolory postawić w pokoju dziecięcym?
Agata Dobosz
Pokój dziecięcy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Psychologia kolorów może być pomocna w wyborze odpowiedniej kolorystyki do pokoju dziecka. Zanim urządzimy dziecięcą przestrzeń, dowiedzmy się, jak poszczególne barwy wpływają na malucha.

Może nie zawsze zwracamy na to uwagę, ale otaczające barwy wywierają duży wpływ na samopoczucie zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Niektóre kolory dodają energii i pobudzają do działania, a inne z kolei sprzyjają wyciszeniu i relaksowaniu się. Znajomość psychologii kolorów pozwala nam zaaranżować domowe wnętrza z większym namysłem, tak aby lepiej spełniały swoje przeznaczenie.

Pokój dziecięcy jest wyjątkowym miejscem, w którym maluch nie tylko tworzy swoją przystań, ale przede wszystkim rozwija się, uczy i odpoczywa. Dobrane w przemyślany sposób otaczające go przedmioty i barwy pomogą w rozwoju jego emocjonalności i poczucia estetyki. Kolory w pokoju dziecięcym najlepiej dopasować do wieku dziecka, aby w pełni wykorzystać ich dobroczynny wpływ.

Znaczenie kolorów

Kolory możemy podzielić na barwy emocjonalne, relaksujące i sprzyjające nauce.

Barwy emocjonalne

To kolory wpływające na emocje. Mogą uspokajać, ale pobudzają też do działania. Zaliczamy do nich:

  • czerwony,
  • żółty,
  • pomarańczowy,
  • różowy,
  • fioletowy,
  • zielony.

Barwy relaksujące

Sprawdzą się szczególnie w przypadku dzieci zarówno przepełnionych lękiem i zestresowanych, jak i nadpobudliwych bądź agresywnych. Wśród barw relaksacyjnych wyróżnia się:

  • niebieski,
  • brązowy.

Barwy sprzyjające nauce

Powinny znaleźć się w pokojach uczniów, dzieci dorastających i nastolatków. Do barw sprzyjających nauce zalicza się:

  • biały,
  • szary,
  • zielony,
  • żółty.

Jak dobrać kolorystykę pokoju do wieku dziecka?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej odchodzi się od stereotypowego podziału różowych pokojów dla dziewczynek i niebieskich dla chłopców. Urządzając przestrzeń dla dziecka, przede wszystkim bierzmy pod uwagę jego wiek i aktualne potrzeby.

Dzieci do trzeciego roku życia nie rozróżniają pastelowych kolorów, ich uwagę przyciągają nasycone barwy. Jednak zbyt wiele przedmiotów w intensywnych kolorach może drażnić maluchy, dlatego zaleca się, aby ściany w pokojach niemowlaków malować na spokojne beże i jasne brązy. Kontrastowe zestawienia barw warto zastosować na dodatkach, dekoracjach i zabawkach.

Wraz z dorastaniem dziecka możemy wprowadzać do jego pokoju coraz więcej kolorów. Przedszkolak będzie dobrze czuć się w otoczeniu zielonego, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego, różowego czy fioletowego. Takie kolory z jednej strony pomagają się wyciszyć, a z drugiej wzmagają ciekawość świata i kreatywność. Poza tym, aranżując pokój dziecka w wieku przedszkolnym, możemy wziąć pod uwagę jego osobiste preferencje i ulubione kolory bądź motywy.

A jakie kolory sprawdzą się w pokoju nastolatka? Z pewnością będziemy musieli przede wszystkim uwzględnić kolorystyczne wybory dojrzewającej pociechy. Warto jednak przemycić dodatki czy tekstylia, takie jak zasłony i pościel, w kolorach, które sprzyjają nauce i skupieniu. Dobrym wyborem będą biele, szarości, zielenie i przygaszone odcienie żółci.

Jeżeli pokoje naszych dzieci są duże, możemy urządzić w nich różne strefy, na przykład do nauki i zabawy. Każdą strefę wówczas podkreślamy dobraną kolorystyką. W kąciku do nauki mogą dominować pastele i zielenie, a w strefie do zabawy cieplejsze barwy.

Zdj. główne: Victoria_Borodinova/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*