Dzieci rosną i się zmieniają. Nawet się nie spostrzeżemy, a zamiast rezolutnego pięciolatka mamy w domu wymagającego nastolatka, który ma swoje potrzeby. I tym właśnie potrzebom musi sprostać jego domowy azyl, czyli pokój. Jak urządzić pokój młodzieżowy, żeby nastolatek miał w nim wszystko, czego potrzebuje i czuł się w nim swobodnie? Oto kilka podpowiedzi, jak zrobić to w nowoczesnym stylu!
Na etapie tworzenia wstępnego projektu pokoju młodzieżowego zapytaj dziecko, czego oczekuje. Bez jakich elementów nie wyobraża sobie swojego nowego pokoju? Czy zależy mu na jakimś konkretnym kolorze, elemencie bądź meblu? Pomoże to uniknąć nieporozumień, a także nauczy nastolatka sztuki kompromisów. Rozmowa ta ułatwi również decyzje dotyczące mebli oraz dodatków, bez których czekająca nas metamorfoza zwyczajnie się nie uda.
To chyba jeden z najtrudniejszych etapów urządzania pokoju młodzieżowego. Musisz się zastanowić, jakie elementy będą konieczne. Na szczęście odchodzi się już od „zbitych” meblościanek młodzieżowych na rzecz mebli modułowych, o których liczbie i rodzaju sami decydujemy. Nasza pociecha woli trzymać ubrania w komodzie? Zrezygnuj z szafy i postaw na dwie komody!
Pokoje dzieci zwykle nie są dużych rozmiarów, więc w trakcie wyboru postaw raczej na uniwersalne jasne meble, które optycznie powiększą pomieszczenie i nie będą wymagały zmiany, kiedy nastolatek dorośnie. Podobnie sytuacja będzie się miała ze zmianą kolorów na ścianach oraz dodatków. Dlatego warto postawić na proste, klasyczne wzory, które doskonale wpisują się w obecnie panujące trendy wnętrzarskie. Styl nowoczesny stawia na minimalizm i prostotę form, a także przestrzeń i funkcjonalność. Staraj się nie zagracić wnętrza, by przebywanie w nim nie było przytłaczające.
Nie ma co ukrywać, że obecnie w trendach, również dotyczących pokojów młodzieżowych, panują niepodzielnie beże, szarości, biele, ale także bardziej odważne kolory takie jak turkus czy mięta. Warto również pomyśleć o połączeniu kolorów. Połączenie bezpiecznych barw na przykład z jedną ścianą w mocnym odcieniu kobaltu, żółci, czerwieni, a nawet czerni nada wnętrzu nonszalancji i młodzieńczego szaleństwa, które z pewnością zostaną docenione przez właściciela pokoju.
Nie od dziś wiadomo, że to głównie dodatki sprawiają, że aranżację wnętrza można uznać za udaną lub nie. Podczas urządzania pokoju dla nastolatka również nie możemy o nich zapomnieć. Warto pomyśleć, czym się dziecko interesuje i jakie ma pasje. Jeśli uwielbia grać w piłkę, możemy pójść w designerską lampkę na biurko w formie piłki bądź dywanik pod łóżko z motywem piłkarskim. Młody muzyk z pewnością doceni miejsce na gitarę lub inne instrumenty, a aspirująca makijażystka ucieszy się z toaletki z podświetlanym lustrem inspirowanym teatralną garderobą.
Pamiętaj jednak, że im mniej, tym lepiej. Wybierz praktyczne i funkcjonalne dodatki, które ułatwią korzystanie z pokoju. Możesz postawić na nieszablonowe i nieoczywiste formy, które z pewnością przypadną do gustu młodemu człowiekowi.
Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com