Czarna armatura w łazience — jak się sprawdza?

Czarna armatura w łazience — jak się sprawdza?
Marzena Wardyn-Kobus
Łazienka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Klasyczne chromowane baterie czy czarna armatura do łazienki? Czy wybór nowoczesnego czarnego kranu to dobry pomysł? Dowiedz się, jak dbać o czarną armaturę i jaką dobrać do niej umywalkę.

Czy warto kupić czarną armaturę?

Coraz popularniejsza w ostatnim czasie czarna armatura jest efektownym wykończeniem łazienki. I choć grono zwolenników kranów w tym kolorze szybko wzrasta, nadal można spotkać się z negatywnymi opiniami na ich temat. Często jednak wypowiadają je osoby, które nie posiadają czarnej armatury w swojej łazience. Jakie są zatem jej zalety i wady?

Zalety czarnej armatury

Główną zaletą czarnej armatury jest jej elegancja. Pasuje do łazienek urządzonych w różnych stylach. Osoby, które zdecydowały się na montaż czarnego kranu w swojej łazience, podkreślają często, że nie widać na niej odcisków palców, zatem sprawdzi się idealnie w domu z dziećmi lub w firmach czy sklepach, gdzie z łazienki korzysta wiele osób.

Wady czarnej armatury

Najczęściej podkreślaną wadą czarnej armatury jest konieczność regularnego czyszczenia jej. Wiele osób uważa, że na czarnym kranie dużo mocniej niż na chromowanym widać zacieki z wody (szczególnie jeśli mamy twardą wodę) czy ślady mydła. Aby skutecznie temu zapobiegać, warto wybrać armaturę wysokiej jakości, którą będziemy regularnie czyścić. Jeśli będziemy robić to odpowiednio często, to czynność ta zajmie nam dosłownie kilka chwil. Zdecydowanie więcej czasu trzeba poświęcić na wyczyszczenie kranu (zarówno czarnego, jak i chromowanego), który od dłuższego już czasu ma ślady mydła czy kamienia.

Jaką wybrać czarną armaturę?

W sklepach najczęściej można spotkać czarną armaturę z powłoką malowaną lub galwanizowaną. Zdecydowanie polecamy wybór tego drugiego rodzaju. Czarna armatura z powłoką galwanizowaną jest odporna na zarysowania, więc przez zdecydowanie dłuższy czas będzie wyglądać dobrze i estetycznie.

Warto też postawić na kran, którego mechanizm przelewowy jest zrobiony z ceramiki, co zapewni mu długą trwałość. Pamiętaj też, by wybrać baterię, która została wyposażona w wymienny perlator. To właśnie na tej części osadzają się zabrudzenia i kamień, więc jej wymiana co jakiś czas znacznie przedłuża żywotność kranu i podnosi komfort korzystania z niego — kamień nie zatyka wypływu wody, więc woda leci równo.

Jak myć czarny kran?

Jak już wspominaliśmy, w przypadku czarnej armatury szczególnie istotna jest regularność czyszczenia. Zalecamy zatem codzienne przecieranie kranu ścierką z miękkiej mikrofibry. Do codziennej pielęgnacji nie musisz używać detergentów, gdyż świeże zacieki usuniesz z łatwością ściereczką zwilżoną wodą. Co jakiś czas przecieraj czarną armaturę delikatnym detergentem, który jest przeznaczony do pielęgnacji tego typu baterii i kranów. Możesz też zaopatrzyć się w preparat, który tworzy powłokę hydrofobową. Jego stosowanie sprawi, że na czarnej baterii będzie powstawać zdecydowanie mniej zacieków z wody, a te, które się pojawią, będzie można bardzo łatwo usunąć.

Jaką wybrać umywalkę do czarnej armatury?

Czarny kran nie ogranicza nas w kwestii wyboru umywalki. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż czarnego kranu nad białą umywalką — to rozwiązanie niezwykle klasyczne i eleganckie. Chcesz urządzić łazienkę w nowoczesnym stylu? Postaw na czarny zlew i czarną baterię. Lubisz niebanalne połączenia? Wybierz zlew w kolorze miedzi, który w połączeniu z odpowiednimi dodatkami nada łazience wrażenie stylu glamour.

Zdj. główne: Craig Lovelidge/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*