Kuchnia z wyspą. Funkcjonalność i ergonomia

Kuchnia z wyspą. Funkcjonalność i ergonomia
Karina Strzelińska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to serce każdego domu. Często przy jej organizowaniu zastanawiamy się, jak najlepiej rozplanować całą przestrzeń. Każda kuchnia powinna być ergonomiczna i funkcjonalna. Zobacz, czy zastosowanie wyspy kuchennej to dobre rozwiązanie!

Wyspa kuchenna – ogólne informacje

Wyspa kuchenna to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Poza atrakcyjnym i modnym wyglądem zachwyca ona funkcjonalnością. Dzięki zmianie aranżacji tradycyjnej kuchni można zyskać wiele przestrzeni oraz możliwości. Wyspa jest niemalże synonimem wygody i komfortu. Praca w kuchni dzięki wyspie staje się bardzo przyjemna. Dzięki wyspie automatycznie gotowanie z bliskimi jest przyjemną czynnością i okazją, by wspólnie spędzić czas.

Funkcjonalność i ergonomia

Próba zaaranżowania kuchni, w której planujemy zastosowanie rozwiązania w postaci wyspy, zdecydowanie będzie wpływać na lepszą komunikację domowników. Niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania jest więc wspólnie spędzany czas na przygotowywaniu wspólnych posiłków.

Wyspa charakteryzuje się dostępem ze wszystkich możliwych części kuchni. Jej głównym założeniem jest więc przede wszystkim umożliwienie komfortowej rozmowy między domownikami. Dodatkowo niektóre wyspy są wyposażone w blat roboczy, urządzenia AGD takie jak piekarnik czy na przykład lodówka lub zmywarka. 

Jest to świetnie przemyślana organizacja pracy w całej przestrzeni kuchennej. Niekwestionowaną zaletą kuchni z wyspą jest to, że wszystko czego potrzebujemy w danym momencie mamy pod ręką – i akcesoria kuchenne w szufladach, i zmywarkę, i naczynia. 

Ergonomiczność tego rozwiązania wyraźnie widać przede wszystkim w przypadku kuchni o dużych powierzchniach. Zastosowanie wyspy sprawdzi się również w przypadku przestrzeni kuchennej bezpośrednio połączonej z częścią mieszkalną przeznaczoną do wypoczynku. W takim wypadku wyspa może odgrywać rolę fantastycznej granicy między tymi dwoma strefami – wypoczynkową i tą przeznaczoną do spożywania i przede wszystkim przygotowywania posiłków.

Miejsce, które znajduje się pod blatem, daje nam możliwość posiadania dużej ilości przyrządów kuchennych. Szafki świetnie sprawdzą się, jeśli uwielbiamy gotować i posiadamy wiele naczyń czy też sztućców albo nawet urządzeń elektronicznych niezbędnych do wykonywania niektórych dań.

Duża przestrzeń i szafki będą zapobiegać bałaganowi, który często tworzy się w kuchni w wielu domach na skutek ograniczonej i nieprzemyślanej powierzchni użytkowej. 

Przestrzeń, którą powinniśmy wygospodarować między szafkami a wyspą, powinna wynosić odrobinę więcej niż metr. Przy takim obszarze z powodzeniem będzie możliwe przemieszczanie się dwóch osób obok siebie i bezkolizyjne mijanie się. 

Planując budowę wyspy powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak swobodne i bezproblemowe otwieranie szafek znajdujących się dookoła, ale też sensowne rozplanowanie i rozmieszczenie sprzętów, takich jak choćby lodówka lub zmywarka. 

Analizując zasadność zmiany aranżacji naszej dotychczasowej kuchni warto wziąć pod uwagę kilka ważnych faktów. Jednym z nich jest to, iż badacze określili, że odpowiednio dostosowana do naszych potrzeb kuchnia zmniejsza czas przygotowywania naszych posiłków. Dzięki rozwiązaniom ergonomicznym i funkcjonalnym, takim jak między innymi kuchnia z wyspą, możemy ograniczyć znacznie ilość godzin w tygodniu, które poświęcamy na wykonywanie zbędnych czynności podczas gotowania. 

Przestrzeń kuchenną warto organizować uwzględniając tzw. trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka. Dzięki temu nasze przygotowywanie posiłków stanie się w końcu przyjemnością, będzie trwało znacznie krócej i nie będzie sprawiać nam zbyt wielu trudności.

Zdj. główne: André François McKenzie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*