Jaki okap nad wyspę kuchenną wybrać?

Jaki okap nad wyspę kuchenną wybrać?
Brygida König
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Praktycznym rozwiązaniem do kuchni jest montaż płyty grzewczej na wyspie kuchennej, ale będzie wymagać ona okapu. Jakie są rodzaje tych wyspowych? Czym kierować się podczas zakupu?

Wyspa – element wyposażenia kuchni

Jednym z elementów umeblowania w kuchni może być wyspa, czyli szafki przykryte blatem. Najczęściej to po prostu dodatkowe miejsce do przechowania. Jest to bardzo nowoczesne i elegancko wyglądające rozwiązanie. W nowoczesnych kuchniach na wyspie montowana jest płyta grzewcza, a nad nią okap.

Okap wyspowy – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie

Jeśli na wyspie kuchennej znajduje się płyta grzewcza, to należy do niej dopasować okap, który chłonie zapachy oraz parę wodną wytwarzającą się w czasie gotowania. Model okapu powinien być dopasowany do stylu kuchni:

Rodzaje okapów wyspowych:

  • cylindryczne – mają kształt walca. Są najpopularniejszym rodzajem okapów nad wyspą kuchenną. Dostępne w różnych kolorach;
  • sufitowe – montowane najczęściej na suficie podwieszanym (można ukryć przewody wentylacyjne). Wyglądem przypominają duży plafon powieszony nad kuchenką;
  • blatowe – umieszczone w blacie w wyspie kuchennej. Mogą być stałym elementem lub wysuwane. Najnowsze modele mają czujnik pary wodnej;
  • z płytą – okap wmontowany w płytę grzewczą. Jest świetną alternatywą dla klasycznych modeli;
  • nowoczesne – w kształcie odwróconej litery T tzw. T-line;
  • dekoracyjne – montowane na stalowych linkach. Wyglądem przypominają nowoczesne lampy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny?

Aby zamontować okap nad wyspą, należy odpowiednio przygotować kuchnię – zwłaszcza sufit. Wyciąg lepiej pochłania zapachy niż pochłaniacz, lecz wymaga podłączenia do komina wentylacyjnego. Dlatego w suficie muszą zostać ukryte przewody doprowadzające do komina. Jeśli okap jest tylko pochłaniaczem, to można go zamontować za pomocą zwykłych kołków budowlanych.

Okap musi być zawsze dopasowany do wymiarów kuchenki. Aby spełniał swoje zadanie, to powinien być minimum 10 cm szerszy od płyty grzewczej. Nie dotyczy to okapów cylindrycznych. Wysokość okapu powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji użytkowników. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, to powinien być umieszczony 65–70 cm nad płytą grzewczą.

Wybierając okap, warto zwrócić uwagę na to, jaką ilość powietrza może przefiltrować w ciągu godziny pracy. Wydajność mierzona jest w m3/h. Na najniższym biegu okap powinien oczyścić kuchnię sześć razy, a na najwyższym – dwanaście razy w ciągu godziny. Jeśli kuchnia ma 20 m2, to należy wybrać okap o wydajności 120 do 240 m3/h.

Gdy wybierasz okap do kuchni, to warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia – zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z salonem. Urządzenie to nie powinno generować większego hałasu niż 50 dB na średnim biegu.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Najbardziej oszczędne jest oświetlenie ledowe. Podświetlenie okapu należy dostosować do rodzaju oświetlenia znajdującego się w pomieszczeniu.

Wybierając okap należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Przydatny jest czujnik czyszczenia filtrów, który informuje o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra. Bardzo przydatną funkcją jest sensor zapachów, który włącza okap po wyczuciu pary wodnej lub zapachu w czasie gotowania.

Jaki okap nad wyspę wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okap musi pasować do stylu kuchni oraz do gustu właścicieli. Jeśli ma być dyskretny, to można wybrać płaski okap sufitowy lub ten zamontowany w płycie grzewczej. Okapy o obłych kształtach najlepiej sprawdzą się w stylu retro i nowoczesnym.

Okap nad wyspę – inspiracje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Intensywne kolory ścian w sypialni – czy to dobry pomysł?
Intensywne kolory ścian w sypialni – czy to dobry pomysł?
Sypialnia jest nietypowym pomieszczeniem. Podczas jej urządzania należy uważać, by wybrać właściwy kolor ścian. Ich barwa może mieć wpływ na samopoczucie lokatorów.
Ostatnie wpisy