Artykuł sponsorowany
Gdy prognoza pogody przewiduje jakikolwiek rodzaj burzy, czas przygotować się na możliwość wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Niezależnie od tego, czy są to pioruny, niszczycielskie wiatry czy ciężkie zamiecie śnieżne, te potężne burze mogą powodować przerwy, przepięcia i inne usterki elektryczne.
Przenośne generatory mogą być świetnym rozwiązaniem podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Ale jeśli jeden z nich zostanie podłączony do głównego źródła zasilania w domu po przywróceniu zasilania, generator może zostać zniszczony. Innym wyjściem są np. agregaty fogo.
Podczas uruchamiania generatora wyłącz główny włącznik, aby odłączyć się od sieci elektrycznej. Pamiętaj, aby odłączyć generator przed ponownym włączeniem głównego włącznika.
Pomyśl o ochronie przeciwprzepięciowej jako o niedrogim ubezpieczeniu najdroższych urządzeń elektronicznych. Jeśli masz telewizor o wartości kilku tysięcy złotych, warto zainwestować w listwę przeciwprzepięciową. To samo dotyczy wszelkich innych drogich urządzeń elektronicznych, które posiadasz.
Jeśli już nastąpi skok napięcia, pamiętaj o wymianie wszystkich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Ich zadaniem jest oddanie życia za droższą elektronikę.
Chroń swój komputer przed awarią zasilania. Jeśli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu,, ryzykujesz utratę wszystkiego, co nie zostało zapisane. Bezprzerwowe źródło zasilania (UPS), znane również jako podtrzymanie bateryjne, zapewnia „okres karencji” wynoszący od pięciu do siedmiu minut niezawodnego zasilania, aby zaoszczędzić całą pracę i prawidłowo wyłączyć sprzęt. Droższą alternatywą jest zastąpienie komputera stacjonarnego laptopem. Dbaj o naładowanie baterii, a będziesz mieć mnóstwo czasu na zapisanie swojej pracy w przypadku przerwy w dostawie prądu.
Zanim zabraknie prądu, miej pod ręką “zestaw awaryjny”. Oto kilka elementów, które należy uwzględnić: trwałe, łatwe w przygotowaniu jedzenie, wystarczające, latarka i dodatkowe baterie, apteczka, leki i środki medyczne, produkty sanitarne i higieny osobistej, niezbędne dokumenty osobiste, telefon komórkowy z ładowarkami, karma i zaopatrzenie dla zwierząt, w tym woda, informacje kontaktowe w nagłych wypadkach dla przyjaciół i rodziny.
Zawsze, gdy zbliża się burza, poświęć trochę czasu, aby przejść przez dom w celu wyłączenia i odłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych. Piorun może dostać się do twojego domu przez okablowanie, więc odłączenie tych przedmiotów od źródła zasilania ochroni je przed uszkodzeniem. Jeśli zauważysz oznaki brązowienia po uderzeniu burzy – takie jak długotrwałe ściemnianie świateł – pamiętaj, że silnik lodówki może mieć trudności z działaniem w sytuacji niskiego napięcia. Nie ryzykuj dotknięcia wtyczki lub gniazdka podczas burzy.
Po wyłączeniu zasilania szybko włóż schłodzone i zamrożone produkty do zamrażarki i zgrupuj je razem, aby pozostały dłużej zamrożone. Drzwi lodówki i zamrażarki powinny być możliwie jak najbardziej zamknięte. Żywność pozostanie zimna przez około cztery godziny w lodówce i około 48 godzin w zamrażarce, jeśli jest pełna. Poza tymi ramami czasowymi wyrzuć łatwo psującą się żywność.
W pomieszczeniach nie wolno używać generatorów, grilli ani kuchenek kempingowych zasilanych propanem, gazem ziemnym lub węglem drzewnym. Po przywróceniu zasilania trzymaj się z dala od linii elektroenergetycznych i zgłoś zerwane linie do lokalnej firmy energetycznej.