Białe ściany w mieszkaniu – jak uniknąć „szpitalnego” efektu?

Białe ściany w mieszkaniu – jak uniknąć „szpitalnego” efektu?
Maciej Budzyński
Salon
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Biel świetnie sprawdza się w różnego rodzaju wnętrzach. Jest to zarówno zaleta, jak i wada. Musisz uważnie urządzić pokój, aby uniknąć skojarzeń ze szpitalem. Pomożemy Ci w tym!

Co wzbudza skojarzenia?

Staraj się unikać monochromatycznych, gumowych wykładzin. Zestawienie białych ścian z jasnym, jednolitym linoleum jednoznacznie kojarzy się z wnętrzem szpitala. Nie najlepszym pomysłem jest też umieszczanie na wysokości pasa długich, poziomych elementów, które mogłyby przypominać drewniane rączki pomagające w chodzeniu, typowe dla ośrodków zdrowia.

Gdzie sprawdzą się białe ściany?

Białe ściany będą pasować do niemal każdego rodzaju i stylu wnętrza. Należy jednak wspomnieć, że przypadną do gustu przede wszystkim osobom zafascynowanym minimalizmem. Jeśli chodzi o kompozycję, biel dobrze współgra z niemal każdym kolorem i fakturą. Często łączy się ją z czernią i nietypowymi dodatkami.

Przed wyborem koloru ścian, zastanów się czym charakteryzuje się Twoje wnętrze. Weź pod uwagę, że biel świetnie sprawdzi się w stosunkowo małych pomieszczeniach. Sprawi, że Twój pokój będzie wyglądał przestronnie i elegancko, a jednocześnie zostanie rozświetlony i powiększony optycznie.

Drewniane elementy – idealna para z bielą

Biel doskonale komponuje się z drewnem, metalem i żywymi kolorami. Podczas wybierania mebli zwracaj jednak uwagę na ich styl. Przykładowo, surowe, brutalistyczne drewniane siedzenia z prostym, metalowym wykończeniem mogą kojarzyć się z ośrodkami zdrowia. Jeśli chcesz uniknąć „szpitalnego” efektu, sięgaj raczej po nowoczesne, nietypowe rozwiązania. Dobrym pomysłem jest wybranie kolorowych, drewnianych mebli. Białe ściany będą świetnie komponować się z różnymi zdobieniami. Możesz pozwolić sobie nawet na zakup drewnianych ściennych półek o nieregularnych kształtach, np. imitujących rośliny lub drzewa. Na ich „gałęziach” umieścisz książki lub płyty, które dodatkowo dopełnią interesującą kompozycję.

Wkomponuj dowolne dodatki

Szpitalne wnętrza kojarzą się też przede wszystkim z prostotą. Postaraj się przełamać biel różnymi akcentami. Zbyt „czyste” ściany mogą wyglądać nudno i szablonowo. Jeśli chcesz, aby Twoje pomieszczenie było wyjątkowe, postaw na interesujące dodatki. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju lustra i zegary. Ściany dopełnią obrazy, metalowe kinkiety, a elegancji doda wyszukana sztukateria.

Jeśli wolisz jednak coś mniej przebojowego, możesz postawić na zwiewne i puszyste faktury. Kilka poduszek i koców nada pomieszczeniu kojący klimat. Naturalne, jasne materiały świetnie sprawdzą się w rustykalnym stylu. Lniane, długie zasłony oraz miękki dywan idealnie dopełnią wnętrze. Elementem wystroju mogą być także rośliny, takie jak figowiec lub monstera.

Zdj. główne: Filios Sazeides/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wpływ właściwej instalacji i utrzymania systemów kominowych na efektywność ogrzewania domu
Wpływ właściwej instalacji i utrzymania systemów kominowych na efektywność ogrzewania domu
Poznaj znaczenie prawidłowej instalacji i konserwacji systemów kominowych w kontekście efektywnego ogrzewania domu. Dowiedz się, jak optymalizować koszty i osiągać maksymalne korzyści z twojego systemu grzewczego.
Ostatnie wpisy